Naujienos

Titulinis Naujienos Alyvmedžius naikinanti liga pasiekė Portugaliją: patariame nepirkti ir juo labiau neskinti šios bakterijos pažeidžiamų augalų atžalų
2019 m. kovo 15 d.

Alyvmedžius naikinanti liga pasiekė Portugaliją: patariame nepirkti ir juo labiau neskinti šios bakterijos pažeidžiamų augalų atžalų

Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje paplitusi bakterija Xylella fastidiosa, galinti pažeisti daugiau nei 300 žolinių ir sumedėjusių augalų rūšių, jau pasiekė ir Portugaliją.

Portugalijos augalų apsaugos organizacija informavo, kad bakterija pirmą kartą šalyje buvo identifikuota 2019 m. sausio pradžioje vykdant stebėseną šiaurinėje Portugalijos dalyje esančioje Vila Nova de Gaia savivaldybėje, Avintes apylinkėse įsikūrusiame zoologijos sode. Nors, vadovaujantis Europos Komisijos rekomendacijomis, užkrėsti augalai buvo sunaikinti, rizika bakterijai išplisti su pernešėjais – siurbiančiaisiais vabzdžiais – išlieka gana didelė.

Xylella fastidiosa – tai patogeninės bakterijos, blokuojančios augalo apytakinius audinius. Bakterijai dauginantis, užkemšami apytakiniai audiniai, tokiu būdu sutrikdomas vandens ir jame ištirpusių medžiagų judėjimas.

Dėl didelės bakterijos užkrečiamų augalų įvairovės ligos požymiai gali skirtis, priklausomai nuo infekuoto augalo rūšies ir amžiaus. Pagrindiniai požymiai, rodantys, kad augalas gali būti užsikrėtęs Xylella fastidiosa, yra šakų, lapų ir ūglių „nudegimai“, lapų ir jų pakraščių rudavimas lajose ar viršūnėje, tarp gyslų atsiradusios blyškios dėmės, lapijos ir ūglių vytimas, pirmalaikis lapų kritimas, susiformavę mažesni ir anksčiau subręstantys vaisiai, kuriems būdinga netipiška forma.

Natūraliai gamtoje Xylella fastidiosa platina siurbiantieji vabzdžiai, kurie pasimaitinę užkrėsto augalo sultimis gali užkrėsti naujus sveikus augalus. Bakterija plinta ir su užkrėsta augalų sodinamąja medžiaga bei užkrėstų augalų dalimis (šaknimis, stiebais ir lapais, išskyrus sėklas).

Žinoma, kad Xylella fastidiosa Pietvakarių Europoje jau yra pažeidusi paprastuosius oleandrus (Nerium oleander), europinius alyvmedžius (Olea europaea), Polygala myrtifolia, migdolus (Prunus dulcis) ir kitus augalus. Pažymėtina ir tai, jog ši bakterija taip pat gali padaryti akivaizdžią žalą Lietuvos gamtai, lemti didžiulius ekonominius nuostolius. Juolab kad aptariamo kenksmingojo organizmo pažeisti nunyksta ąžuolai (Quercus spp.), klevai (Acer spp.), gluosniai (Salix spp.), trešnės (Prunus avium), kaukazinės slyvos (Prunus cerasifera), azijinės kriaušės (Pyrus pyrifolia), paprastieji persikai (Prunus persica), naminės slyvos (Prunus domestica), paprastosios vinkšnos (Ulmus laevis), kalninės guobos (Ulmus glabra) ir daugelis kitų Lietuvos kraštovaizdžiui būdingų augalų.

Vienintelis būdas išvengti užkrato plitimo Lietuvoje bei Europos Sąjungoje – tikrinti bakterijos galimus pažeisti augalus bei griežtai laikytis nustatytų fitosanitarinių reikalavimų. Svarbiausia prevencinė priemonė – akylas norimų įsigyti augalų sveikatingumo vertinimas.

Atkreipiame dėmesį, kad vežant augalus iš Europos Sąjungos teritorijų, kuriose buvo aptikta Xylella fastidiosa, bakterijos augalai šeimininkai turi atitikti specialiuosius reikalavimus, nurodytus Europos Komisijos įgyvendinimo sprendime 2015/789/ES, augalus turi lydėti nacionalinės augalų apsaugos organizacijos išduotas augalo pasas, o apie jų įsivežimą turėtų būti informuota Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba). Atsižvelgdami į tai, patariame viešint valstybėse, kuriose buvo aptikta ši bakterija, nepirkti ir juo labiau neskinti šios bakterijos pažeidžiamų augalų atžalų, kad į Lietuvą nepatektų aprašytos ligos sukėlėjas. Taip pat informuojame, kad Europos Komisija yra sudariusi glaustesnį Xylella fastidiosa pažeidžiamų augalų sąrašą: https://ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosecurity/legislation/emergency_measures/xylella-fastidiosa/susceptible_en. Kai jame išvardyti augalai įsigyjami platinimui, juos parduodantys ūkio subjektai turi pateikti šių prekių augalo pasus. Pažymime, kad šis reikalavimas taikomas augalams, kilusiems iš neužkrėstų teritorijų.

Europos Komisija, suprasdama šios bakterijos sukeliamos ligos pavojingumą, finansuoja augalų, kurie gali būti pažeidžiami, stebėseną augavietėse (miškuose, medelynuose, parkuose, soduose ir t. t.), kad kuo anksčiau būtų pastebėta galimą augalų užsikrėtimą ir žūtį lemianti Xylella fastidiosa. Augalininkystės tarnyba, vykdydama šios pavojingos bakterijos atsiradimo ir išplitimo prevenciją, prašo pastebėjus šios ligos požymių ar kilus įtarimui kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninį skyrių arba informuoti Fitosanitarijos skyrių. Šių struktūrinių padalinių kontaktiniai duomenys skelbiami adresu http://www.vatzum.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/darbuotoju-kontaktai/.

Xylella fastidiosa pažeisti alyvmedžiai

Ant Prunus spp. matomi Xylella fastidiosa užkrato požymiai

Ant vynmedžių matomi Xylella fastidiosa užkrato požymiai

Džiūstantys ąžuolo lapai po užsikrėtimo Xylella fastidiosa


Naujienų prenumerata