Naujienos

Titulinis Naujienos Priminimas dėl fitosanitarinių reikalavimų norint įsivežti, atsisiųsti augalus, augalinius produktus ir kitus objektus
2021 m. gegužės 24 d.

Priminimas dėl fitosanitarinių reikalavimų norint įsivežti, atsisiųsti augalus, augalinius produktus ir kitus objektus

Pamažu atlaisvinant karantino ribojimus ir atnaujinant keliones, primename fitosanitarinius reikalavimus norint įsivežti, atsisiųsti augalus, augalinius produktus ir kitus objektus.

Nors Europos Sąjungos augalų sveikatingumą reglamentuojanti teisinė bazė, kurios pagrindu sugriežtėjo augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinė kontrolė, pasikeitė dar 2019 m. gruodį, vis dar svarbu ir reikalinga priminti, kad, vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/2031,  visus augalus (augalų sėklas ir sodinukus, skintas gėles, šviežius vaisius, daržoves ir kt.) į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos valstybes nares iš trečiųjų šalių galima įvežti tik su  fitosanitariniais sertifikatais.

Svarbu įsidėmėti, kad nebėra išimties įsivežti ar atsisiųsti mažus augalų kiekius savoms reikmėms be fitosanitarinių sertifikatų – net ir vieną medelį, krūmelį, tris sėklų pakelius ar skintus obuolius norint įsivežti ar atsisiųsti iš trečiosios šalies (t. y. bet kurios šalies, kuri nepriklauso Europos Sąjungai) yra taikomi tie patys fitosanitariniai reikalavimai, kaip ir visiems kitiems augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams, įvežamiems komerciniais tikslais. Tad jeigu norite iš kelionės po užsienio šalis, kurios nepriklauso Europos Sąjungai, parsivežti savo lagamine keletą vaisių ar sodinukų – nepamirškite, kad galioja fitosanitariniai reikalavimai, ir norint juos įvežti reikia turėti fitosanitarinį sertifikatą. Veždami augalus be fitosanitarinio sertifikato rizikuojate parsivežti plika akimi ne visada matomus kenkėjus bei ligas.

Daugiau apie reikalavimus keleivių bagažui ir augalų sveikatos aktualijas galite rasti pasižiūrėję Europos Komisijos sukurtą filmuką čia.

Jeigu taip nutiko, kad vykdami atgal į Lietuvą iš trečiųjų šalių su savimi turite vaisių, kurių nespėjote suvalgyti skrydžio metu ar bagaže vežatės sodinukų, kuriems neturite fitosanitarinio sertifikato – maloniai prašome tokius vaisius ar augalus, kurie neturi oficialaus dokumento, patvirtinančio jo sveikatingumą, (t. y. fitosanitarinio sertifikato) – tiesiog išmesti į oro uosto teritorijoje esančius, tokios produkcijos utilizavimui skirtus raudonos spalvos konteinerius. Visi išmesti augalai ar augalinės kilmės produktai po kurio laiko yra saugiai sunaikinami.

Ką Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos fitosanitariškai kontroliuoja ir kokie reikalavimai keliami, galite rasti  Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2019/2072. Šio reglamento XI priedo C dalyje nustatoma išimtis penkių rūšių vaisiams: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms. Tik šiems vaisiams reikalavimų turėti fitosanitarinį sertifikatą nėra ir juos galima įsivežti neribotai.

Ko negalima atsisiųsti, parsiskraidinti ar kitaip įvežti į Lietuvą ar kitas Europos Sąjungos šalis, išvardyta Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2018/2019 I priede bei Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2019/2072 VI priede.

Ar taikoma fitosanitarinė kontrolė augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams, jeigu jie yra džiovinti, šaldyti, marinuoti, rauginti ar kitaip apdoroti? Atsakymas – ne. Jeigu augalai ir augaliniai produktai ir kiti objektai yra apdoroti (pvz., termiškai), tokiu atveju galite drąsiai vežtis produktus be papildomų fitosanitarinių reikalavimų.

Dažnai susiduriama su reikalavimų nesilaikymu po 2021 m. sausio 1 d. vežant iš Jungtinės Karalystės, kuri tapo trečiąja šalimi, panaudotą miškų ir žemės ūkio techniką bei jos dalis, tad norime priminti, kad prie fitosanitariškai kontroliuojamų objektų priskiriama ir iš trečiųjų šalių vežama naudota žemės ūkio ar miškų ūkio technika, kuri turi atitikti Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2019/2072 VII priedo 2 punkto reikalavimus ir turėti tai patvirtinantį fitosanitarinį sertifikatą. Atkreipiame dėmesį, kad ant įvežamos naudotos žemės ūkio ir miškų ūkio technikos ar kartu su ja neturi būti papildomų medžiagų: tokių kaip augalų likučiai, medienos pjuvenos ar dirvožemis. Jeigu gabenant žemės ūkio ir miškų ūkio techniką kaip absorbentas naudojamos medienos pjuvenos, jos turi atitikti specialiuosius reikalavimus, nurodytus Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2072 VII priede, ir informacija apie tai turi būti pateikta siuntą lydinčiame fitosanitariniame sertifikate.

Sekite mūsų naujienas ir soc. tinkluose: Facebook ir Linkedin


Naujienų prenumerata