Naujienos

Titulinis Naujienos Pasikeitė augalų ir medienos krovinių, įvežamų iš Ukrainos, fitosanitarinės kontrolės reikalavimai
2020 m. spalio 6 d.

Pasikeitė augalų ir medienos krovinių, įvežamų iš Ukrainos, fitosanitarinės kontrolės reikalavimai

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau - Augalininkystės tarnyba) informuoja, kad nuo 2020 m. spalio 5 d. įsigaliojo naujas Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/1292 (toliau – reglamentas) dėl Agrilus planipennis Fairmaire patekimo iš Ukrainos į Sąjungą prevencijos priemonių, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamento (ES) 2019/2072 XI priedas.

2002 m. iš gimtosios Rytų Azijos smaragdinis uosiavabalis (Agrilus planipennis) pateko į Šiaurės Ameriką, manoma, jog su medine pakavimo medžiaga. Dabar randamas daugelyje JAV valstijų. 2007 m. oficialiai buvo pranešta apie šio vabalo radimvietę kaimyninėje Rusijoje, Maskvos regione. Taip pat, šis kenkėjas neseniai aptiktas ir Ukrainoje. Spartus plitimas kelia didelį susirūpinimą, todėl norint užkirsti kelią šio kenkėjo patekimui į Europos Sąjungą buvo priimtas naujas minėtas reglamentas.

Smaragdinis uosiavabalis (Agrilus planipennis) – blizgiavabalių (Buprestidae) šeimos atstovas. Natūralus paplitimo arealas Rytų Azijos šalys – Kinija, Japonija, Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja. Šis vabalas yra smulkus – kūnas nuo 8,5 iki 14 mm ilgio, plotis nuo 3,1 iki 3l,4 mm, antsparniai blizgios smaragdinės spalvos, o raudonos spalvos nugarėlė matoma vabzdžiui skrendant.

Suaugęs smaragdinis uosiavabalis

Suaugėlis išskleidęs antsparnius ir sparnus

Smaragdinio uosiavabalio lerva medienoje

Šie vabzdžiai didžiausią grėsmę kelia uosiams (Fraxinus), tačiau aptinkami ir ant kitų lapuočių medžių. Smaragdinių uosiavabalių patelės ant uosio žievės padeda  nuo 40 iki 90 kiaušinėlių. Išsiritusios lervos  grauždamos  patenka į gilesnius medienos sluoksnius, kur maitinasi. Vabalas lervinėje stadijoje gali praleisti nuo 1 iki 2 metų, per šį laikotarpį padarydamas negrįžtamą žalą medžiui.  Besimaitindamos lervos stipriai pažeidžia medžio apytakos sistemą, dėl to pradeda gelsti ir retėti medžio lapai, apmiršta šakos, nyksta laja ir ir galiausiai medis pradeda džiūti bei žūsta per 1-3 metus nuo užsikrėtimo kenkėjais. Suaugėlis į išorę patenka per medyje išgraužtą šiems vabzdžiams būdingą D raidės formos išėjimo angą. Uosiavabaliai skraido, todėl lengvai plinta toliau ir užpuola naujus sveikus medžius.

Medienoje išgraužta galerija

Pažeistas medis

Charakteringa D raidės formos vabalo išėjimo anga

Nuo š.m. spalio 5 d. norint iš Ukrainos į ES įvežti minėtų augalų, išskyrus vaisius ir sėklas, ir nuluptos žievės ir iš žievės pagamintų objektų,bei skiedrų, drožlių, pjuvenų, skutimo drožlių, medienos atliekų ir atraižų pavidalo medienos, tokie kroviniai turi atitikti šias sąlygas:

a)      Prie jų pridedamas fitosanitarinis sertifikatas, kurio skiltyje „Papildoma deklaracija“ nurodyta, kad augalai ar mediena, ar žievė yra kilę iš teritorijos, kurią Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacija, laikydamasi atitinkamų Tarptautinių fitosanitarijos priemonių standartų, pripažino neužkrėsta Agrilus planipennis Fairmaire ir kuri yra bent už 100 km nuo artimiausios žinomos teritorijos, kurioje oficialiai patvirtintas nurodytojo kenkėjo buvimas;

b)      Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacija apie šios teritorijos neužkrėstumo statusą iš anksto raštu pranešė Komisijai.

Tuo tarpu medienos kroviniai turi atitikti vieną iš šių sąlygų:

a)      prie jos pridedamas fitosanitarinis sertifikatas, kurio skiltyje „Papildoma deklaracija“ nurodyta, kad mediena yra kilusi iš konkrečiai nurodytos teritorijos, kurią Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacija, laikydamasi atitinkamų Tarptautinių fitosanitarijos priemonių standartų, pripažino neužkrėsta Agrilus planipennis Fairmaire ir kuri yra bent už 100 km nuo artimiausios žinomos teritorijos, kurioje oficialiai patvirtintas nurodytojo kenkėjo buvimas, o Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacija apie šios teritorijos neužkrėstumo statusą iš anksto raštu pranešė Komisijai;

b)      prie jos pridedamas fitosanitarinis sertifikatas, kurio skiltyje „Papildoma deklaracija“ nurodyta, kad nuo medienos įmonėje, kurią patvirtino ir prižiūri Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacija, nulupta žievė ir nuskusta bent 2,5 cm storio išorinės balanos;

c)      prie jos pridedamas fitosanitarinis sertifikatas, kurio skiltyje „Papildoma deklaracija“ nurodyta, kad mediena apdorota jonizuojančiąja spinduliuote, kad sugertoji apšvitos dozė visoje medienoje būtų ne mažesnė kaip 1 kGy.

Pažymėtina, jog Ukrainos nacionalinė augalų apsaugos organizacijaEuropos Komisijai dar nėra pateikusi informacijos apie smaragdinio uosiavabalio neužkrėstas teritorijas, tad įsivežti anksčiau minėtos augalinės produkcijos su šia sąlyga kol kas nėra įmanoma. Tad remiantis reglamentu, lieka dvi galimybės įsivežti Ukrainos kilmės medieną: jei mediena bus apdorota jonizuojančiąja spinduliuote arba ji bus įvežama su nulupta žieve ir nuskusta bent 2,5 cm storio išorinės balanos.

Sekite mūsų naujienas ir Facebook profilyje


Naujienų prenumerata