Naujienos

Titulinis Naujienos Lietuvos sėklininkystės asociacijos inicijuotame pasitarime aptarti svarbūs klausimai
2015 m. liepos 16 d.

2015 m. liepos 10 d. Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje vyko Lietuvos sėklininkystės asociacijos (LSA) kartu su Valstybine augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) organizuotas pasitarimas aktualiais augalų veislių selekcijos, skyrių veiklos optimizavimo klausimais.

Susitikime dalyvavo LSA, VAT vadovybė, skyrių darbuotojai, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro, sėklininkystės įmonių, žemės ūkio bendrovių atstovai ir ūkininkai.

LSA tarybos pirmininkas Vytautas Ruzgas aptarė nacionalinės augalų veislių selekcijos problemas ir ateitį. Pasitarimo dalyviai buvo supažindinti su sėklininkystės istorija Lietuvoje, javų veislių kūrimo tikslais, žiemkentiškumo problemomis, padėtimi rinkoje, kalbėta apie selekcinio užmokesčio surinkimą.

VAT direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis informavo, kad toliau vyksta diskusijos dėl augalų veislių tyrimo skyrių veiklos optimizavimo. „Pagrindinė priežastis – maži, nekonkurencingi šių skyrių darbuotojų atlyginimai, dėl to dalis kvalifikuočiausių darbuotojų išeina iš darbo, neįmanoma rasti naujų specialistų. Iš esmės galimi du sprendimo būdai: pirmas – didinti finansavimą, pvz., prašyti papildomų biudžetinių lėšų, pakelti ūkinio vertingumo tyrimų įkainius, antras – pagal turimą finansavimą sumažinti tiriamų augalų veislių apimtis, tuo pačiu mažinti darbuotojų skaičių, gal net ir augalų veislių tyrimo skyrių skaičių, o sutaupytas lėšas panaudoti likusių darbuotojų atlyginimų didinimui“, - kalbėjo A. Basiulis.

Pasitarime pristatytos 2015 m. tiriamos augalų veislės. VAT augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė akcentavo, kad šiemet tiriama 31 veisle mažiau nei 2014 m. – po tyrimo rezultatų dalis paraiškų buvo atsiimta. Paminėta ir tai, kad nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo nauji augalų veislių tyrimo įkainiai bei metinis įkainis už įrašą apie augalo veislę Nacionaliniame augalų veislių sąraše. Susitikimo dalyviai buvo supažindinti ir su ūkinio vertingumo tyrimų organizavimo, finansavimo, rekomenduojamų auginti augalų veislių sąrašų sudarymo ypatumais Čekijos ir Lenkijos Respublikose.

Po diskusijų apžiūrėti augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimams atlikti įrengti bandymų laukeliai, dalyviai susipažino su naujomis tiriamomis augalų veislėmis. Taip pat įvertinti žieminių ir vasarinių javų, rapsų, kukurūzų, cukrinių runkelių ir ankštinių augalų rūšių pasėliai, vegetacinių tyrimų laukeliai.

LSA ir VAT organizuojamas susitikimas, skirtas aptarti aktualiausius klausimus bei problemas – kasmetinis, kitas pasitarimas vyks 2016 m. liepos mėnesį.


Naujienų prenumerata