Naujienos

Titulinis Naujienos LIETUVOS PASTANGOMIS ARTĖJAMA PRIE SUSITARIMO SU JAV DĖL LIETUVIŠKŲ GRŪDŲ EKSPORTO
2017 m. spalio 10 d.

LIETUVOS PASTANGOMIS ARTĖJAMA PRIE SUSITARIMO SU JAV DĖL LIETUVIŠKŲ GRŪDŲ EKSPORTO

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) deda daug pastangų, kad Lietuvoje užaugintiems javams atsivertų kitų šalių rinkos. Pastaruoju metu itin didelis dėmesys skiriamas lietuviškos produkcijos eksporto į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) skatinimui.

Kokios perspektyvos Lietuvai įžengti į prioritetinę JAV rinką, buvo aktyviai diskutuota šių metų rugsėjo 28 d. Briuselyje vykusiame Roosedaal darbo grupės posėdyje ir spalio 4 d. Europos Sąjungos ir JAV augalų sveikatos techninės darbo grupės posėdyje, kuriame dalyvavo ir Augalininkystės tarnybos atstovai kartu su Europos Komisija bei JAV žemės ūkio departamento (USDA) Gyvūnų ir augalų sveikatos tikrinimų tarnybos (APHIS) atstovais.

Prie šių aukšto lygio diskusijų dėl lietuviškų grūdų eksporto į JAV aktyviai prisidėjo Augalininkystės tarnyba, kuri padarė viską įtikindama Europos Komisiją, kad lietuviškų grūdų eksportas į JAV Europos Sąjungai taptų prioritetu. Tokias Lietuvos pastangas aktyviai palaikė Vengrija, Bulgarija ir kitos ES šalys. Iki tol Europos Komisija su JAV derėjosi tik dėl vaisių, daržovių ir sodinukų eksporto.

„Grūdų eksportas sudaro didžiausią dalį mūsų šalies eksportuojamos augalininkystės produkcijos. JAV yra viena iš strateginių eksporto krypčių. Šiuo klausimu darbai vyksta jau antrus metus. Šiemet mes sudarėme veiksmų planą dėl lietuviškų grūdų eksporto į JAV, taip pat suvienijome ir kitų šalių, norinčių eksportuoti grūdus šia kryptimi, pastangas. Džiaugiamės, kad pagaliau esame finišo tiesiojoje“, – sako Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Šalys, norinčios eksportuoti savo produkciją į JAV, turi pateikti išsamią techninę informaciją, kuri vėliau yra analizuojama ir vertinama, ar konkreti produkcija atitinka JAV keliamus reikalavimus. Tokią informaciją (užpildytą klausimyną) dėl produkcijos eksporto Augalininkystės tarnyba pateikė dar 2016 metais. Kadangi JAV rinka yra patraukli daugeliui pasaulio šalių, šiuo metu į APHIS dėl rinkų atvėrimo kreipėsi 15 ES šalių, pateikusių daugiau nei 60 įvairių paraiškų. Kai kurių paraiškų vertinimas trunka jau ne vieną dešimtmetį.

APHIS atstovai patikino, kad dėl kviečių importo iš Lietuvos gauta visa reikiama informacija, kurios vertinimas pradėtas 2017 m. rugpjūčio 1 d. Vertinimas vyksta ir jo rezultatus planuojama pateikti ne vėliau kaip kitų metų balandžio mėnesį. Lietuvos atstovai pabrėžė, jog eksportuotojai yra pasirengę eksportuoti aukštos kokybės kviečius į JAV ir išreiškė viltį, kad pateiktos lietuviškos paraiškos vertinimas vyks sklandžiai. Europos Komisijos atstovai dar kartą patikino, kad kviečių eksporto klausimas į JAV yra prioritetinis, tad bus stebima šio klausimo svarstymo eiga bei rezultatai.

Lietuva taip pat tęsia derybas dėl kitų lietuviškų grūdų eksportui strategiškai svarbių rinkų – Brazilijos (sprendimą brazilai turi pateikti iki šių metų pabaigos), Kinijos (derinamas šios šalies ekspertų vizitas), Indijos (ieškoma sprendimo dėl eksportuojamų grūdų apdorojimo cheminiais preparatais nuo indams svarbių kenkėjų) ir kitų šalių – atvėrimo.


Naujienų prenumerata