Naujienos

Titulinis Naujienos EK apribojo neonikotinoidų naudojimą
2018 m. birželio 6 d.

EK apribojo neonikotinoidų naudojimą

Siekdama apsaugoti bites ir kitus vabzdžius apdulkintojus, Europos Komisija (EK) išleido Įgyvendinimo reglamentus, kuriais apribotas augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių neonikotinoidinių veikliųjų medžiagų imidakloprido, klotianidino ir tiametoksamo, naudojimas. Augalų apsaugos produktai, kurių sudėtyje yra minėtų veikliųjų medžiagų, leidžiami naudoti tik kaip insekticidai stacionariuose šiltnamiuose arba beicuoti augalų sėkloms, kurios taip pat bus pasėtos tik stacionariuose šiltnamiuose. Užaugę augalai irgi turi likti stacionariuose šiltnamiuose ir negali būti persodinami į lauką. ES valstybės turės pakeisti arba panaikinti augalų apsaugos produktų, savo sudėtyje turinčių imidakloprido, klotianidino ir tiametoksamo, registracijas ne vėliau, kaip iki 2018 m. rugsėjo 19 d. Turimiems šių produktų likučiams sunaudoti galės būti suteikiamas laikotarpis iki 2018 m. gruodžio 19 d.

Šiuos sprendimus EK priėmė, atsižvelgusi į veikliųjų medžiagų imidakloprido, klotianidino ir tiametoksamo vertinimo ataskaitas bei Europos maisto saugos agentūros išvadas. Skelbiama, kad šios augalų apsaugos produktų veikliosios medžiagos yra toksiškos bitėms ir gali pažeisti vabzdžių centrinę nervų sistemą, dėl to vabzdys gali žūti.

Lietuvoje šiuo metu yra registruoti 3 augalų apsaugos produktai, savo sudėtyje turintys šių veikliųjų medžiagų:

Actara WG (veiklioji medžiaga tiametoksamas) – bulvių, obelų, kriaušių, dekoratyvinių augalų, pušų ir eglių sodinukų apsaugai nuo kolorado vabalų, amarų, tripsų, pušinių straubliukų;

Monceren G (veiklioji medžiaga imidaklopridas) – bulvių gumbams beicuoti ir taip apsaugoti nuo kolorado vabalų, amarų, grambuolių, spragšių lervų,

Merit Forest (veiklioji medžiaga imidaklopridas) – eglių, pušų, maumedžių sodinukų apsaugai nuo straubliukų ir šakniagraužių.

Todėl Monceren G, Merit Forest registracijos turės būti panaikintos, o Actara WG registracija palikta tik dekoratyviniams augalams stacionariuose šiltnamiuose, kurie nebus persodinami į lauką.


Naujienų prenumerata