Išpopuliarėjus internetinei prekybai didėja tikimybė įsigyti nelegalios sėklos iš kitų šalių, o taip pat ir vidaus rinkoje. Dėl tokios nesąžiningos platintojų veiklos nuostolių patiria ne tik pirkėjai, įsigiję nepatikrintą dėl kenkėjų sėklą, neperėjusią sertifikavimo proceso, taip pat ir veislę sukūrę selekcininkai ar veislių palaikytojai, legaliai veiklą vykdantys tiekėjai.
Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos vadovo Sergejaus Fedotovo teigimu, taip nukenčia ir šalies biudžetas, į kurį nelegalia prekyba besiverčiantys pardavėjai nesumoka mokesčių.„ „Kovoje su nelegalia prekyba besiverčiančiais pardavėjais Tarnybos darbuotojai stebi situaciją ir stengiasi užkirsti kelią tokiai prekybai, - teigia direktorius. – Tačiau visuomenės pagalba šioje srityje yra labai svarbi, todėl kviečiu visus prisidėti ir informuoti apie tokius pastebėtus atvejusׅ“.
Tarnybos darbuotojai konsultuoja telefonu, el. paštu, Facebook paskyroje, interneto svetainėje, renginiuose, regioniniuose ir respublikiniuose spaudos pranešimuose, tikrina skelbimus. Patikrinimų metu pardavėjai informuojami apie reikalavimus keliamus rinkai tiekiamai sėklai, jos fasuočių ženklinimui/ fasavimui ir kokybei.
Primename:
• į Lietuvą įvežti su tikslu tiekti rinkai (prekiauti), javų, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, runkelių (toliau – žemės ūkio augalų) sėklą ir daržovių sėklą galima tik iš lygiavertiškumą turinčių trečiųjų šalių, nurodytų Tarybos sprendimų 2003/17/EB (čia) ir 2005/834/EB (čia) prieduose, o prekiauti šių grupių sėklomis iš kitų trečiųjų šalių (pvz., Rusijos Federacijos ar Baltarusijos) yra draudžiama. Išsamiau čia;
• prekiauti galima tik sertifikuota žemės ūkio ir daržovių, grikių sėkla, sėklinėmis bulvėmis, standartinės kategorijos daržovių sėkla (nepriklausomai nuo prekybos vietos);
• rinkai tiekiamos žemės ūkio ir daržovių veislės turi būti įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ar į Europos Sąjungos (ES) Bendrąjį žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogą; grikių veislės turi būti įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ar į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) veislių, tinkamų sertifikuoti, sąrašą. Pasitikrinti, ar veislės yra sąrašuose ar kataloguose, galite čia ir čia. Jei augalo veislė išbraukta iš minėtų sąrašų ar katalogų – jos tiekti rinkai negalima;
• asmenys, kurie prekiauja dauginamąja medžiaga, atsako už tai, kad jos kokybė ir fasuočių ar kitos taros ženklinimas atitiktų privalomuosius rinkai tiekiamos dauginamosios medžiagos reikalavimus (apie juos išsamiau čia);
• prekiauti žemės ūkio augalų ar daržovių sėkla ar sėklinėmis bulvėmis iš atvirų maišų ar priekabų draudžiama;
• sėklos fasuotės negali būti daugkartinio naudojimo, kurias galima atidaryti ir uždaryti, nepažeidžiant fasuotės uždarymo mechanizmo (pav.).
1 pav. Netinkamai sufasuota, paženklinta, nelygiavertė daržovių sėkla
Pirkėjams rekomenduojame sėklą įsigyti ne turgavietėse ar pagal skelbimus, o iš atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų (jų sąrašą rasite čia), kurie laikosi teisės aktų reikalavimų. Taip išvengsite problemų ieškodami pardavėjų, jei netenkins sėklos kokybė.
Deja, bet ne visi sėklos pardavėjai yra geranoriški ir supranta, kad sertifikavimo procesu siekiama užkirsti kelią augalų ligų ir kenkėjų plitimui ir sudaryti sąlygas gauti geresnės kokybės derlių. Piktavaliai pašalina Tarnybos darbuotojų paliktus komentarus, ignoruoja el. laiškus, nereaguoja į Tarnybos darbuotojų nurodymus patikros vietose. Tokiais atvejais Tarnybos darbuotojai bendradarbiauja su skelbimų portalų/ dienraščių administratoriais, inicijuoja klaidinančios informacijos pašalinimą (), piktavalius traukia administracinėn atsakomybėn ir jiems taiko baudas už administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (čia) 139, 156 ar 505 straipsnyje.
Nors Tarnybos darbuotojai atlieka tiek prevencinius, tiek kontrolės veiksmus, ne visuomet to pakanka užtikrinti rinkos skaidrumui. Visi suvokiame, kad kokybiška, sertifikuota sėkla ar sertifikuotos sėklinės bulvės – sveikų pasėlių, neužkrėstos dirvos ir sveikų augalų garantas. Todėl kviečiame prisidėti ir Jus.
Jei pastebėsite prekyboje ar žiniasklaidoje skelbimus apie parduodamą žemės ūkio ar daržo augalų sėklą, sėklines bulves, kurios neperėjo sertifikavimo ar yra iš lygiavertiškumo neturinčių šalių, parašykite el. p. [email protected], praneškite Tarnybos regioniniams padaliniams (kontaktai čia) ar informuokite Tarnybos „Pasitikėjimo linijos“ tel. (8 5) 270 80 80 ar 8 (5) 2 375 631.