Naujienos

Titulinis Naujienos Augalininkystės tarnyba patikrino prekiautojus bulvėmis
2019 m. liepos 16 d.

Augalininkystės tarnyba patikrino prekiautojus bulvėmis

Pastaraisiais metais Lietuvoje bulvių kenksmingųjų organizmų židinių nustatoma vis daugiau. Vien bulvių žiedinio puvinio židinių Lietuvoje skaičius išaugo du kartus (jei 2015 m. buvo nustatyta 15 židinių, tai tiriant 2018 m. bulvių derlių šių židinių nustatyta 30). Šį neigiamą reiškinį akylai stebi ir Europos Komisija, kurios ekspertai 2018 m. spalį detaliai domėjosi Lietuvoje vykdoma bulvių bakterinių ligų kontrole. Šių ekspertų ir kaimyninių valstybių patirtis byloja, kad stebint prekybą maistinėmis bulvėmis pavyksta užkirsti kelią abejotino sveikatingumo stiebagumbių platinimui. Juolab, kad bulvių bakterinės ligos (bulvių žiedinis puvinys – viena jų) gali lemti didelę ekonominę žalą. Sergantys augalai užaugina gerokai mažiau gumbų, todėl derlius gali sumažėti iki 70 proc., nes ligos apnikti augalai prasčiau auga, neretai nuvysta ir žūva, todėl pasėlis išretėja. Yra duomenų, kad dėl plačiai išplitusio bulvių žiedinio puvinio Šiaurės Amerikoje bulvių derlius sumažėjo 50 proc., o Rusijoje – iki 47 proc.

Valstybinė augalininkystės tarnyba, siekdama užkirsti kelią kenksmingų organizmų patekimui ir užtikrinti, kad Lietuvoje būtų prekiaujama sveikomis, kenksmingųjų organizmų nepažeistomis, maistinėmis bulvėmis, nuolat stebi ne tik bulvių tiekėjus, bet ir prekiautojus turgavietėse ar kitose prekybos vietose. Jau šiais metais buvo patikrinti 93 ūkio subjektai, siūlę įsigyti bulvių turgavietėse ar apie prekybą jomis skelbdami spaudoje ir kitais būdais. Daugiausiai prekiautojų (87 ūkio subjektai) patikrinta atliekant planinius patikrinimus turgavietėse. Vertinant prekiautojų maistinėmis bulvėmis veiklą, atkreipiamas dėmesys, ar šie ūkio subjektai registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre; ar jie turi bulvių įsigijimo dokumentus; ar bulvių pakuotės paženklintos etiketėmis; ar tinkamai pildo bulvių apskaitos žurnalą. Šie reikalavimai galioja tiek prekiaujant lietuviškomis, tiek atvežtinėmis bulvėmis. Pastarosiomis iš Kipro, Maroko, Lenkijos, Italijos, Graikijos ir Egipto prekiavo tik pavieniai prekiautojai, tačiau ir šie greta įvežtinių bulvių siūlė platesnį Lietuvoje užaugintų bulvių asortimentą, kuris padidėjo dėl šiemet Lietuvoje susiklosčiusių palankesnių klimato sąlygų.

Augalininkystės tarnyba nuolatos primena, jog bulvių įsigijimo dokumentai bei etiketės užtikrina bulvių siuntų atsekamumą, kad, reikalui esant, būtų įmanoma nustatyti kenksmingųjų organizmų šaltinį, o registracija Fitosanitariniame registre reikalinga, kad galėtume vykdyti augintojo ar supirkėjo priežiūrą bei atlikti bulvių gumbų tyrimus sandėliuose, ir į prekybą patektų tik kokybiškos, fitosanitarinius reikalavimus atitinkančios bulvės. Nustačius pažeidimų (tiek prekybos lietuviškomis, tiek atvežtinėmis bulvėmis) prekiautojams taikomos tos pačios poveikio priemonės – įspėjimai žodžiu ar raštu, reikalavimas nutraukti vykdomą veiklą, kol bus sutvarkyti reikalingi dokumentai, piniginės baudos. Deja, ne visi prekiautojai maistinėmis bulvėmis linkę laikytis minėtų reikalavimų. Šiais metais nustatyta 35 prekybos bulvėmis pažeidimo atvejų, 11 iš jų nustatyti dėl to, kad prekiautojai nebuvo įsiregistravę Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre. Šie asmenys turėjo nutraukti prekybą bulvėmis, kol nesiims veiksmų, kad taptų Lietuvos Respublikos fitosanitarinio registro objektais. Augalininkystės tarnybos specialistai reiškė prekiautojams pastabas ir dėl prekybos bulvėmis, kurių pakuotės nebuvo paženklintos etiketėmis, bei netinkamo bulvių apskaitos žurnalo vedimo. Nustatyta po 4 tokius pažeidimus.

Reiktų pabrėžti, kad prekyba lenkiškos kilmės bulvėmis gali vykti tik laikantis tam tikrų sąlygų. Augalininkystės tarnyba nori priminti, jog bulvės, įvežamos iš Lenkijos Respublikos, turi būti užaugintos regionuose, kuriuose bulvių vėžys neaptiktas ir krovinį turi lydėti sertifikatas, kuriame bus patvirtinta visa minėta informacija. Taip pat bulvės turi būti ištirtos dėl bulvių žiedinio puvinio. Įvežama produkcija privalo būti paženklinta etikete, kurioje nurodytas bulvių augintojo ar pakuotojo registracijos Fitosanitariniame registre numeris bei kita prekybai bulvėmis aktuali informacija.

Atliekant turgaviečių patikrinimus taip pat nustatyta, kad buvo siūloma įsigyti lenkiškos kilmės bulves neturint šių stiebagumbių sveikatingumą patvirtinančių dokumentų. Augalininkystės tarnyba nori atkreipti dėmesį, jog siekiantys prekiauti lenkiškos kilmės bulvėmis prekybininkai turėtų kreiptis į Lenkijos Respublikos nacionalinę augalų apsaugos organizaciją, kuri savo ruožtu Augalininkystės tarnybai pateiks reikalingą informaciją.

Atsižvelgdami į tai, kad prekiautojai jau siūlo įsigyti Lietuvoje ar piečiau esančiose Europos Sąjungos valstybėse užaugintų ankstyvųjų bulvių, Augalininkystės tarnybos specialistai dažniau lankosi prekyvietėse, siekdami įvertinti šviežių bulvių sveikatingumą ir prekiautojų šiai veiklai pasirengimą.

Naujienas kviečiame sekti Tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt ir „Facebook“ paskyroje.


Naujienų prenumerata