Naujienos

Titulinis Naujienos Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų importo iš ir eksporto į Jungtinę Karalystę pokyčiai nuo 2021 m. sausio 1 d.
2020 m. gruodžio 29 d.

Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų importo iš ir eksporto į Jungtinę Karalystę pokyčiai nuo 2021 m. sausio 1 d.

Nors jau suderinta Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės laisvos prekybos ir bendradarbiavimo sutartis, tačiau nuo 2021 m. sausio 1 d. laukia nemažai pasikeitimų, prekiaujant su Jungtine Karalyste (toliau – JK). Nuo  2021 m. sausio 1 d. įsigalios nauji reikalavimai tiek importui iš JK į Europos Sąjungą, tiek ir eksportui į šią šalį. Atkreipiame dėmesį, kad net ir po to, Šiaurės Airija išlaikys vietą vidinėje Europos Sąjungos rinkoje ir joje galios tokie patys reikalavimai kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse. Todėl toliau tekste minint JK turima omenyje Angliją, Velsą ir Škotiją.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. importui į Europos Sąjungą iš JK bus taikomi tokie patys fitosanitariniai reikalavimai augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams, kaip ir importui iš kitų trečiųjų šalių. Detalūs reikalavimai išdėstyti Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2019/2072 (nuoroda į tekstą). Reglamente išvardinta fitosanitariškai kontroliuojama augalinė produkcija turi būti įvežama su fitosanitariniais sertifikatais ir pateikiama oficialiai kontrolei atlikti Pasienio kontrolės punktų fitosanitarijos postuose.  Taip pat atkreipiame dėmesį, kad didelės rizikos augalai, kuriuos draudžiama įvežti į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, bus draudžiami ir iš JK. Su sąrašu galite susipažinti Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2018/2019 (nuoroda į tekstą).

Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų eksportui į JK bus keliami šios šalies fitosanitariniai reikalavimai, kurie iš dalies atitinka Europos Sąjungos reikalavimus importui iš trečiųjų šalių. Visus fitosanitarinius reikalavimus galima rasti šiuose JK teisės aktuose:

Kad pereinamasis laikotarpis visoms pusėms būtų kiek lengvensnis, JK nusprendė reikalavimus kai kurioms importuojamos produkcijos rūšims įvesti trimis etapais. Kaip dabar savo oficialioje svetainėje skelbia JK, nuo 2021 m. sausio 1 d. fitosanitarinių sertifikatų reikės tik didelio prioriteto augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams. Į šį sąrašą patenka:

 • visi augalai, skirti sodinimui
 • maistinės bulvės
 • dalis sėklų ir kita augalų / miškų dauginamoji medžiaga
 • dalis medienos ir jos produktų
 • naudota žemės ūkio ir miškininkystės technika

Detalus didelio prioriteto augalinės produkcijos sąrašas skelbiamas šiuo adresu: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/923654/high-priority-plants-list.odt.

  Visiems kitiems augalams ir augalinei produkcijai, kurie neįtraukti į didelio prioriteto produkcijos sąrašą, fitosanitarinių sertifikatų importui į JK nuo kitų metų sausio 1 d. laikinai nereikės. Norint importuoti į JK kietąją (nesmulkintą) malkinę medieną, kuri yra nereguliuojama, fitosanitarinio sertifikato nereikės, tačiau bus būtinas išankstinis pranešimas apie tokį importą. 

  Antruoju etapu nuo 2021 m. balandžio 1 d. visus reguliuojamus augalus, augalinius produktus ir kitus objektus, importuojamus į JK (Anglija, Velsas, Škotija), turės lydėti fitosanitarinis sertifikatas. Į jų sąrašą įtraukti šie:

 • visi augalai, skirti sodinimui 
 • šakniastiebinės ir šakniagumbinės daržovės
 • dauguma įprastinių vaisių
 • skintos gėlės
 • dalis sėklų
 • lapinės daržovės 
 • sėklinės ir maistinės bulvės
 • žemės ūkio ir miškininkystės technika

Visas reguliuojamų augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sąrašas yra paskelbtas JK Augalų sveikatos portale.

Trečiuoju etapu, kuris prasidės nuo kitų metų liepos 1 d., bus praplėstas sąrašas reguliuojamų augalų ir augalinių produktų, kuriems bus reikalingi fitosanitariniai sertifikatai ir pasienio kontrolės postuose bus atliekami patikrinimai.

Visų trijų etapų metu apie į JK eksportuojamus krovinius, kuriems išduoti fitosanitariniai sertifikatai, turės būti pranešama iš anksto per JK informacinę sistemą, suformuojant išankstinę notifikaciją. Šią išankstinę notifikaciją turės suformuoti importuotojas. Apie bet kokį tiesioginį importą į Škotiją importuotojai turėtų toliau pranešti Škotijos vyriausybei, kol bus įdiegta bendra JK informacinė sistema.

Daugiau informacijos iš pirminio šaltinio galima rasti JK oficialiose svetainėje šiais adresais:

https://www.gov.uk/guidance/importing-and-exporting-plants-and-plant-products-from-1-january-2021

https://planthealthportal.defra.gov.uk/eu-exit-guidance

 


Naujienų prenumerata