Naujienos

Titulinis Naujienos Augalininkystės tarnyba stebės, kaip prieš derliaus nuėmimą naudojami augalų apsaugos produktai
2019 m. liepos 22 d.

Augalininkystės tarnyba stebės, kaip prieš derliaus nuėmimą naudojami augalų apsaugos produktai

Siekdama atsakingo augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo žemės ūkyje, Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) pradeda stebėti grūdinių ir ankštinių kultūrų pasėlius, kurie gali būti apdorojami augalų apsaugos produktais prieš derliaus nuėmimą. Tarnyba stebės, kad augalų apsaugos produktai, ypač turintys glifosato, būtų naudojami tik kovai su piktžolėmis pasėliuose, laikantis AAP etiketėje nustatyto termino iki derliaus nuėmimo.

Lietuvoje profesionaliajam naudojimui yra registruoti 27 herbicidai, sudėtyje turintys veikliosios medžiagos glifosato. Pagrindinė šių herbicidų paskirtis yra daugiamečių ir vienamečių vienskilčių ir dviskilčių piktžolių naikinimas. Norint pasėliuose sunaikinti tebežaliuojančias piktžoles, bręstančius javus galima apdoroti glifosato turinčiais herbicidais, tačiau ne vėliau kaip iki pjūties likus 10 –14 kalendorinių dienų (priklausomai nuo konkretaus AAP).

Veikliosios medžiagos glifosato turintys herbicidai taip pat registruojami ir neprofesionaliajam naudojimui – jų šiuo metu užregistruota 9. Atkreipiame dėmesį, kad mėgėjų sodų žemės sklypuose, sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypuose, rekreaciniuose žemės sklypuose ir teritorijose, komercinės paskirties objektų, daugiabučių gyvenamųjų namų ir bendrabučių teritorijose nepageidaujamą augaliją galima naikinti tik neprofesionaliajam naudojimui skirtais glifosato turinčiais herbicidais. Be to, apdorojant šiuos plotus AAP, tarp jų ir glifosato turinčiais herbicidais, būtina ne vėliau kaip prieš dvi kalendorines dienas iki planuojamo purškimo informuoti visuomenę ir ne vėliau kaip dvi valandas iki būsimo purškimo planuojamas purkšti vietas ar sklypus paženklinti tokiu būdu ir tokia įspėjamąja informacija, kaip nurodyta Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse, kurias galima rasti adresu https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.19431CB8A7D7‌/kPiNTRfCzc.

Taip pat norime priminti, kad AAP registravimas yra labai griežtai reglamentuotas. Todėl visi šiuo metu Lietuvoje registruoti AAP, jeigu jie yra naudojami pagal paskirtį, laikantis naudojimo reglamento bei naudojant saugos priemones, kurios yra surašytos AAP etiketėje, yra saugūs tiek žmogui, tiek aplinkai. Tinkamai naudojant AAP, veikliųjų medžiagų likučiai neviršija Europos Sąjungoje nustatytų didžiausių leistinų koncentracijų.

Raginame naudotojus su AAP, sudėtyje turinčiais veikliosios medžiagos glifosato, elgtis itin atsakingai. Dėl AAP naudojimo reikalavimų galima pasikonsultuoti telefonu (8 5) 275 41 82 arba kreiptis el. paštu info@vatzum.lt.

Visuomenę kviečiame nebūti abejinga ir pranešti apie pastebėtus galimus augalų apsaugos produktų naudojimo pažeidimus Augalininkystės tarnybos regioniniams skyriams, kurių kontaktus pagal aptarnaujamas zonas galima rasti Augalininkystės tarnybos interneto tinklapyje www.vatzum.lt, arba kreiptis į centrinį Augalininkystės tarnybos biurą Ozo g. 4A, tel. +370 (5) 2375631, faks. +370 (5) 2730233, el. paštas info@vatzum.lt.

Taip pat veikia Augalininkystės tarnybos „Pasitikėjimo linija“, kuria anonimiškai informaciją galite teikti visą parą skambindami telefonu (8 5) 270 80 80.

Naujienas kviečiame sekti Tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt ir „Facebook“ paskyroje.


Naujienų prenumerata