Naujienos

Titulinis Naujienos Bulvių rudasis puvinys – pavojinga bulvių liga
2015 m. gegužės 1 d.

Ši bakterinė bulvių liga padaro didelių nuostolių bulvių augintojams. Gali žūti net 90 proc. derliaus. Karštu ir drėgnu oru liga per porą dienų gali sunaikinti visus bulvienojus. Užkrečiama dirva, vandens telkiniai.

Ligos požymiai

Užsikrėtęs augalas pradeda vysti. Pirmiausia vysta vienas ar keli jauniausi viršūniniai lapeliai.

Lapai įgyja žalsvai blyškią spalvą, kuri vėliau virsta bronzine, ruduoja. Lapai raukšlėjasi, suglemba ir žūva, bet nenukrenta. Virš dirvos paviršiaus apie 2,5 cm esančioje stiebo dalyje galima pastebėti rudų dryželių. Skersiniame stiebo pjūvyje iš parudavusių vandens indų sunkiasi pilka gleivėta bakterijų masė.

Bulvių stiebagumbius perpjovus skersai, matomi ligos simptomai – parudavę vandens indai, iš kurių po kelių minučių pasirodo pieniški gleivėti lašeliai. Jei infekcija labai išplitusi, bakterijų masė per stiebagumbio „akutes“ gali skverbtis į išorę. Prie gličios masės prilimpa dirvožemio dalelės, todėl nupurčius žemes stiebagumbis atrodo nusėtas tamsių, nešvarių „verkiančių akučių“.

Kaip liga plinta?

Pagrindiniai infekcijos plitimo šaltiniai yra: užkrėsta bulvių sėkla, užkrėstas vanduo, žemės ūkio inventorius, bulvinių šeimos piktžolės, augalų liekanos. Per žiemą bakterijos gali išgyventi dirvoje, likusiuose bulvių gumbuose, sandėliuojamuose bulvių gumbuose ar minėtose piktžolėse. Bakterijos išgyvena vandens telkinių pakrantėse augančių karklavijų šaknyse, o vandens temperatūrai pakilus iki +15ºC, pasklinda vandenyje. Užkrėstu vandeniu laistant ar išpurškiant augalų apsaugos produktus užkrečiami bulvių pasėliai.

Kenksmingojo organizmo augalai šeimininkai

a) bulvinių šeimos augalai: bulvės, pomidorai, baklažanai ir kiti

b) laukiniai augalai: karklavijai

c) kai kurie ne bulvinių šeimos augalai: didžioji dilgėlė, vandeninė mėta, pelargonijos

Prevencija

Sodinti sertifikuotą bulvių sėklą

Kad apsaugotume laukus nuo bulvių rudojo puvinio užkrato, turime sodinti tik sertifikuotas sėklines bulves. Visos parduodamų sertifikuotų sėklinių bulvių pakuotės yra paženklintos etiketėmis-augalo pasais.

Norint įsitikinti, ar turima savo ūkio bulvių sėkla sveika, ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki sodinimo reikia kreiptis į Augalininkystės tarnybą dėl ūkinės sėklos patikrinimo. Šio rūpesčio išvengtume sodindami sertifikuotą sėklą.

Technika

Nerekomenduojama naudoti iš kito ūkio skolintos ar nuomotos technikos. O jeigu to išvengti nepavyksta, būtina kaskart prieš naudojimą kruopščiai ją valyti ir dezinfekuoti.

Laistymo vanduo

Kol Lietuvoje bulvių rudąjį puvinį sukelianti bakterija nėra aptikta, paviršinius vandens telkinius (upes, ežerus), nutekamuosius vandenis iš bulvių perdirbimo, plovimo ir kt. įmonių Augalininkystės tarnyba tikrina pasirinktinai.

Aptikus šią bakteriją paviršinio vandens telkiniuose, užkrėstų telkinių vandeniu bulvių pasėlius laistyti ir naudoti vandenį augalų apsaugos produktams išpurkšti būtų draudžiama.

Kodėl taip pavojinga?

Ligos pavojingumas slypi tame, kad kenksminguoju organizmu gali būti užkrėstos ne tik mažuose ūkiuose auginamos bulvės ar kiti bulvinių šeimos augalai, tačiau didesnė rizika būtų modernesniems ūkiams, kurie minėtų augalų laistymui naudoja paviršinį įvairių vandens telkinių vandenį. Aptikus minėtos ligos židinį, fitosanitarijos priemonės būtų taikomos tiek užkrėstame ūkyje, tiek ir kituose ūkiuose, kurie galėjo naudoti tą patį vandens šaltinį net ir savoms reikmėms augintiems rudojo puvinio augalams šeimininkams.

Pažymėtina ir tai, kad rudojo puvinio bakterijoms patekus į vandens telkinius, kurių pakrantėse augtų karklavijai, žiemos laikotarpiu bakterijos peržiemotų bei pasidaugintų šiuose augaluose, ir bakterijų kiekis vandenyje tik didėtų. Taigi siekiant kontroliuoti rudąjį puvinį, būtų reikalinga ne tik užtikrinti fitosanitarinių priemonių taikymą ūkyje bei su vandens telkiniu besiribojančiuose ūkiuose, tačiau būtų reikalinga organizuoti ir natūraliai augančių karklavijų sunaikinimą.

Pastebėjus įtartinų minėtos ligos požymių, būtina nedelsiant pranešti Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos regioniniam skyriui! Tarnybos Fitosanitarinių tyrimų laboratorijoje (skyriuje) atliekami tyrimai, kuriais nustatoma, ar bulvės yra užkrėstos (neužkrėstos) bulvių rudąjį puvinį sukeliančia bakterija.

Nuotraukos  iš https://gd.eppo.int/taxon/RALSSO/photos


Naujienų prenumerata