Naujienos

Titulinis Naujienos Informacija žemdirbiams: į kokias naujas augalų veisles atkreipti dėmesį?
2015 m. sausio 16 d.

Praeitą savaitę Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija pasiūlė atnaujinti Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į jį įrašant 91 naują įvairių augalų rūšių veislę. 9 iš šių veislių sukūrė Lietuvos selekcininkai. Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos kviečia šalies žemdirbius susipažinti su siūlomomis sąrašo naujovėmis, pasižyminčiomis itin gausiu derliumi, gera jo kokybe, atsparumu ligoms ir kitomis vertingomis savybėmis.

Visos šios veislės į Nacionalinį sąrašą bus įrašytos, jeigu iš užsienio kompetentingų institucijų bus gautos jų išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimų ataskaitos su teigiamomis išvadomis (Lietuva šių tyrimų pati neatlieka).

Prieš siūlant į sąrašą įtraukti naujas veisles, visų veislių reikiamus tyrimus ir derliaus analizes organizavo ir atliko Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus specialistai. Žieminių augalų veislės tirtos 3, vasarinių – 2 metus, tyrimų duomenys pateikti komisijai.

Naująjį Nacionalinį sąrašą komisija pasiūlė papildyti 48 naujomis javų veislėmis, tarp jų yra 10 žieminių javų veislių. Vertingos naujųjų javų veislių savybės leidžia jas naudoti ne tik maistui ar pašarui, bet ir kitoms reikmėms – krakmolo, spirito, biokuro gamybai.

Į 2015 m. Nacionalinį sąrašą siūloma įrašyti 5 žieminių kviečių veisles, kurių užauginti grūdai pasižymi geromis kepimo savybėmis. Dvi iš šių veislių – Gaja DS ir Sedula DS – yra sukurtos Lietuvoje. Jas sukūrė Lietuvos selekcininkas – Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Žemdirbystės institutas. Dar tris žieminių kviečių veisles – KWS Ozon, Patras ir Sailor – sukūrė Vokietijos selekcininkai. Tiriant visas šias veisles, gautas derlius nuo 8,70 iki 9,21 t ha-1 esant 14 proc. standartiniam drėgniui. Šios gerai žiemojančios kviečių veislės taip pat yra atsparios ligoms, pasižymi gera derliaus kokybe.

Po 2 metų pertraukos į Nacionalinį sąrašą siūloma įrašyti 5 žieminių rugių veisles. Tai nehibridinė Lenkijos selekcininkų sukurta veislė Dańkowskie Amber ir 4 Vokietijos selekcininkų sukurtos hibridinės rugių veislės – Brasetto, KWS Magnifico, Palazzo bei SU Stakkato. Žemdirbiai ypač kviečiami atkreipti dėmesį į Palazzo veislę, kurios derlius tyrimų metu siekė 9,36 t ha-1, 7,6 proc. viršydamas tame pačiame bandyme tirtų standartinių veislių derlingumo duomenis.

Nacionaliniame sąraše turėtų atsirasti ir 5 naujos vasarinių kviečių veislės. Iš jų didžiausią derlių atliekant tyrimus davė olandų sukurta Quintus – net 8,12 t ha-1. Tai 9,4 proc. viršijo standartinių veislių derlingumo duomenis.

Komisija pritarė, kad į Nacionalinį sąrašą būtų įrašytos 9 vasarinių miežių veislės. Tyrimo metais didžiausias derlius tarp naujų veislių buvo gautas iš Jungtinės Karalystės selekcininkų sukurtos Dragoon veislės – net 8,07 t ha-1. Tai 6,3 proc. viršijo standartinių veislių derlingumo duomenis.

Į naująjį Nacionalinį sąrašą komisija siūlo įrašyti ir 3 sėjamųjų avižų veisles. Tarp jų išsiskiria Vokietijos selekcininkų sukurta Bison veislė, kuri tyrimo metais davė 7,84 t ha-1 derlių, 3,1 proc. viršydama standartinių veislių derlingumo duomenis.

Taip pat siūloma registruoti 20 naujų kukurūzų veislių: 11 ankstyvųjų ir 9 vidutinio ankstyvumo. Naujosios veislės pasižymi ne tik geru žaliosios masės derliumi, bet ir sukaupiamu dideliu (29,5–33,8 proc.) sausųjų medžiagų kiekiu.

Be to, Nacionalinis sąrašas bus papildytas Lietuvos selekcininkų sukurta sėjamųjų grikių veisle VB Nojai.

Nacionalinį sąrašą siūloma papildyti ir 13 naujų cukrinių runkelių veislių. Visos jos yra derlingos, o jų šakniavaisiuose kaupiasi nemažas cukraus kiekis. Ypač išsiskiria Danijos selekcininkų sukurta veislė Doblo ir Švedijos selekcininkų sukurta veislė Music, kurių didžiausias šakniavaisių derlius tyrimo metais augalų veislių tyrimo skyriuose buvo 87,05–88,90 t ha-1, bei Danijos selekcininkų sukurta veislė Bravo, kurios didžiausias šakniavaisių cukringumas buvo 18,96 proc. Visos naujos veislės yra genetiškai atsparios ar tolerantiškos rizomaniją sukeliančiam virusui.

Komisija įrašyti į Nacionalinį sąrašą siūlo ir 5 žieminių rapsų veisles – Vokietijos selekcininkų sukurtas rapsų hibridų veisles Avatar, DK Impression CL, Factor KWS bei Inspiration ir Prancūzijos selekcininkų sukurtą žieminių rapsų veislę DK Imistar CL. Šios veislės pasižymi subrandinamu geru sėklų derliumi, dideliu kiekiu sėklose sukauptų riebalų ir geru atsparumu žiemojimo sąlygoms. Beje, 2015 m. Nacionaliniame sąraše pirmą kartą bus registruotos 2 pagal technologiją „Švarus laukas“ sukurtos žieminių rapsų veislės – DK Impression CL ir DK Imistar CL. Jos yra genetiškai atsparios imidazolinono grupės herbicidų veikliosioms medžiagoms.

Iš naujų siūlomų registruoti 11 vasarinių rapsų veislių didžiausiu derlingumu tyrimo metais pasižymėjo vasarinių rapsų veislė Fergus (Švedija), kurios vidutinis derlius tyrimo metais buvo 3,41 t ha-1 bei lenkė standartinių veislių derlingumo vidurkius 16,5 proc., ir rapsų hibridų veislė Medicus (Vokietija), kurios vidutinis derlius tyrimo metais buvo 3,56 t ha-1 bei lenkė standartinių veislių derlingumo vidurkius 15,6 proc.

Į Nacionalinį sąrašą siūloma įrašyti ir 2 sojų veisles – Amandine (Šveicarija) ir Lajma (Lenkija). Jų sėkla gali būti naudojama kaip pašarus papildantis augalinių riebalų ir baltymų šaltinis.

Po trejų metų pertraukos į Nacionalinį sąrašą įtraukti siūloma ir tris naujas pupų, taip pat vertingo pašarams augalo, veisles. Tai Švedijos selekcininkų sukurtos pupų veislės Boxer, Isabell ir Laura.

Be to, ketinama įregistruoti ir 2 vertingas sėjamųjų žirnių veisles – Astronaute (Prancūzija) ir Ieva DS, sukurtą Lietuvos selekcininkų.

Komisija taip pat pritarė, kad į sąrašą būtų įrašytos 2 pašarams gaminti skirtos daugiamečių žolių veislės, sukurtos Lietuvoje: rausvųjų dobilų veislė Poliai ir daugiamečių svidrių veislė Veja DS. Taip pat į sąrašą įtraukti siūlomą vejoms įrengti skirtą raudonųjų eraičinų veislę Alkas. Į Nacionalinį sąrašą siūloma įrašyti ir Vokietijos selekcininkų sukurtą pašarinių motiejukų veislę Nitro, tinkančią sportiniams žirgams ir dekoratyviniams arkliukams šerti ir ganyti.

Į naująjį Nacionalinį sąrašą taip pat siūloma įrašyti naują Lietuvos selekcininkų sukurtą valgomųjų morkų veislę Rokita.

Taip pat svarbu žinoti, kad vasariniai miežiai Nacionaliniame sąraše nebebus skirstomi į pašarinius ar salyklinius, nes atsižvelgiant į Lietuvos ir užsienio selekcininkų siūlymus nuo 2013 m. visos vasarinių miežių veislės yra tiriamos kartu.

Nacionalinis sąrašas galutinai patvirtintas bus maždaug po mėnesio. Tuomet visi Lietuvos ūkininkai galės su kiekviena į jį įtraukta augalo veisle susipažinti detaliai ir apsispręsti, ar verta ūkiuose auginti naujai registruotas veisles.

Žemdirbių patogumui numatoma Nacionalinį sąrašą atspausdinti specialiame leidinėlyje su naujųjų augalų veislių būdingiausių savybių aprašymais, jis taip pat bus prieinamas VATŽŪM interneto svetainėje www.vatzum.lt. Augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimų duomenys yra skelbiami tarnybos interneto svetainėje.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos kviečia visus žemės naudotojus domėtis augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimų duomenimis ir rinktis augalų veisles, registruotas Lietuvoje.


Naujienų prenumerata