Augalų sveikatos metai 2020 / Tarptautinė augalų sveikatos diena

Titulinis Augalų sveikatos metai 2020 / Tarptautinė augalų sveikatos diena

Jungtinės Tautos skelbia 2020 m. Tarptautiniais augalų sveikatos metais

           2018 m. gruodžio 20 Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja Niujorke paskelbė 2020 metus Tarptautiniais augalų sveikatos metais (IYPH). Taip tikimasi padidinti visuomenės ir politikos formuotojų dėmesį sveikų augalų svarbai ir būtinybei d. juos apsaugoti, bei tokiu būdu pasiekti Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslus.

          Dėl žalingos kenkėjų veiklos visame pasaulyje yra prarandama iki 40 procentų augalinio maisto. Kalbant apie ekonominę vertę, vien tik augalų ligos pasaulinei ekonomikai kainuoja apie 220 mlrd. JAV dolerių per metus, o invaziniai vabzdžiai – apie 70 milijardų JAV dolerių.

         „Tarptautiniai augalų sveikatos metai yra pagrindinė iniciatyva, skirta pabrėžti augalų sveikatos svarbą didinant maisto saugą, saugant aplinką ir biologinę įvairovę bei skatinant ekonominę plėtrą“, – teigė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinio direktoriaus pavaduotoja Maria Helena Semedo. Tarptautinės augalų apsaugos konvencijos (IPPC) sekretorius Jingyuan Xia ją papildė: „Didėjant augalų kenkėjų poveikiui, trūksta išteklių, skirtų šiai problemai spręsti. Tikimės, kad Tarptautiniai augalų sveikatos metai bus svarbūs visame pasaulyje, siekiant paremti augalų sveikatos politiką visais lygmenimis, ir tai labai prisidės prie tvarios plėtros darbotvarkės įgyvendinimo“.

          2015 m. Suomija pirmoji pasiūlė augalų sveikatos metų organizavimą Tarptautinei augalų apsaugos organizacijai. Šis pasiūlymas sulaukė didžiulės paramos iš Tarptautinės augalų apsaugos organizacijos fitosanitarinių priemonių komisijos, FAO ir 73-osios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos. „Kenkėjai ir ligos neturi pasų, jiems nenustatyti imigracijos reikalavimai, todėl tokių organizmų paplitimo prevencija yra labai reikalinga tarptautiniu mastu, ir tam reikia visų šalių bendradarbiavimo. Štai kodėl Suomija pasiūlė 2020-uosius paskelbti Tarptautiniais augalų sveikatos metais“, – sakė Suomijos žemės ūkio ir miškininkystės ministras Jari Leppä.