Pasienio kontrolės koordinavimo skyrius

Titulinis Aktualu Pasienio kontrolės koordinavimo skyrius

Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų įvežimas iš trečiųjų šalių

Informuojame, kad nuo 2019 gruodžio 14 d. įsigaliojo Europos Sąjungos reglamentai, kuriais yra patvirtinti kontroliuojamų augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sąrašai. Visus augalus (sėklas, šviežius vaisius ar daržoves, skintas gėles, sodinukus ir kt.) yra draudžiama įvežti į Lietuvą ir Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių be fitosanitarinių sertifikatų.

Augalai, augaliniai produktai ir kiti objektai, kuriuos įvežant į Europos Sąjungą reikalingi fitosanitariniai sertifikatai, yra išvardyti Reglamento 2019/2072/ES XI priedo A ir B dalyse. Šio reglamento XI priedo B dalyje yra nurodyta, kad fitosanitariniai sertifikatai yra reikalingi visiems į Europos Sąjungą įvežamiems augalams: vaisiams, daržovėms, sodinukams, sėkloms, gėlėms ir kt. Fitosanitarinių sertifikatų nereikia tik 5 rūšių vaisiams, kurie yra nurodyti Reglamento 2019/2072/ES XI priedo C dalyje: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms.

Augalai, augaliniai produktai ir kiti objektai, kuriems reikalingas fitosanitarinis sertifikatas, kai jie įvežami į atitinkamą ES saugomą zoną, yra išvardyti Reglamento 2019/2072/ES XII priede.

Į Europos Sąjungą draudžiami įvežti augalai, augaliniai produktai ir kiti objektai yra nurodyti Reglamento 2019/2072/ES VI priede, o IX priede yra nurodyti į atitinkamas Europos Sąjungos zonas draudžiami įvežti augalai, augaliniai produktai ir kiti objektai. Taip pat nuo 2019 m. gruodžio 14 d. įsigaliojo Reglamentas 2018/2019/ES, kurio I priede yra pateiktas sąrašas didelės rizikos augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, kuriuos bus draudžiama įvežti į Europos Sąjungos teritoriją tol, kol Europos Komisija atliks konkrečių augalų ir jų kilmės šalių rizikos vertinimą bei padarys atitinkamus sąrašo pakeitimus dėl didelės rizikos augalų importo iš konkrečių šalių draudimo panaikinimo. Atkreipiame dėmesį, kad į šį sąrašą dabar yra įtraukti įvairūs sodinukai (pavyzdžiui, riešutmedžių, slyvų, obelų, uosių, ąžuolų, klevų ir kt.) iš visų trečiųjų šalių, todėl šiuo metu šiuos augalus į Europos Sąjungą įvežti draudžiama.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad nuo 2019 metų gruodžio 14 d., remiantis Oficialios kontrolės reglamentu 2017/625/ES ir IMSOC reglamentu 2019/1715/ES Bendrojo sveikatos įvežimo dokumento augalams ir augaliniams produktams (angl. ir toliau – CHED-PP), pirmos dalies pildymas TRACES NT sistemoje tapo privalomas visiems, kurie įveža / veža tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų siuntas į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių. Dėl medinės pakavimo medžiagos TRACES NT sistemoje pirma CHED-PP dalis pildoma tik importo atveju. Plačiau apie tai skaitykite čia.


Naujienų prenumerata